آنچه دیگران بیشتر خوانده‌اندخودرومقالات خودرو

1 مهرماه : روز جهانی بدون خودرو

1 مهرماه (22سپتامبر) روز جهانی بدون خودرو است که در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود. این روز رانندگان را ترغیب می‌کند تا برای یک روز هم که شده بیخیال اتومبیل‌های خود شوند و سعی کنند جهان بدون خودرو را تجربه کنند. به مناسبت این روز، رویدادها و جشنواره‌های سازمان‌یافته‌ای در برخی از شهرها و کشورها برگزار می‌شود.

چرا روز بدون خودرو

از زمان به حرکت افتادن اولین خودرو در خیابان‌ها در سال 1886، جهان رابطه‌ای عاشقانه و نفرت‌آمیز با اتومبیل‌های موتوری داشته است. امروزه، با بیش از یک میلیارد وسیله‌نقلیه موتوری در جاده‌های سراسر جهان، گاهی اوقات به نظر می‌رسد نمی‌توانیم از آلودگی، صدا و خطری که آنها تولید می‌کنند، فرار کنیم. از این جهت است که روز جهانی بدون خودرو (World Car Free Day) در تاریخ 22 سپتامبر هر سال تعیین گردیده است تا بدین صورت همه ما از استفاده‌ی وسایل‌نقلیه خود در این تاریخ خودداری کنیم.

درباره روز جهانی بدون خودرو بیشتر بدانیم

روز جهانی بدون اتومبیل طوری طراحی شده است که همه ما از استفاده از وسایل نقلیه خود در این روز صرف نظر کنیم. گرچه اتومبیل‌ها و وسایل‌نقلیه مزایای زیادی دارند، اما میزان آلودگی‌های ناشی از آنها نیز به مراتب زیاد است؛ بنابراین داشتن یک روز تعطیل برای افزایش آگاهی در مورد این نگرانی‌ها و کمک به کاهش آلاینده‌ها عالی است و بسیار توصیه می‌شود.

برای فهم این موضوع که چرا روز جهانی بدون اتومبیل اهمیت بالایی دارد، درک درستی از آلودگی هوا و عدم استفاده از وسایل‌نقلیه در کمک به کاهش این آلودگی بسیار حیاتی است.

واژه آلودگی به ورود آلاینده‌ها به یک محیط که باعث ناپایداری، اختلال، آسیب و یا ناراحتی برای موجودات زنده شود اطلاق می‌گردد و آلودگی هوا به وجود مواد خارجی در هوا اشاره دارد که قرار نیست در آنجا باشند. وقتی بنزین توسط وسایل‌نقلیه سوزانده می‌شود، آلاینده‌ها ساطع و بخارهای بنزین به هوا وارد می‌شوند؛ این فرایند حتی زمانی که ما در حال پمپاژ کردن بنزین به باک‌های سوخت خود هستیم نیز اتفاق می‌افتد.

چهار نوع عمده از آلاینده‌ها وجود دارد که از وسایل نقلیه حاصل می‌شوند. این مواد شامل ذرات معلقی است که وقتی در هوا هستند، می‌توانند به ریه‌های افراد آسیب برسانند و همچنین در تیرگی جو نیز مؤثرند. اکسیدهای نیتروژن هنگام مصرف سوخت به دلیل واکنش اکسیژن جو و نیتروژن خروجی از اگزوزها ایجاد می‌شوند. هیدروکربن‌ها که ترکیبی سمی از کربن و هیدروژن هستند نیز از اگزوز ماشین‌ها خارج می‌شوند. و بألاخره، ترکیبی که احتمالاً قبلاً هم نامش به گوشتان خورده مونوکسیدکربن است؛ این ترکیب وقتی ایجاد می‌شود که کربن موجود در سوخت به طور کامل نسوزد. وقتی همه این آلاینده‌ها را در کنار هم در نظر بگیرید، دشوار نیست که دریابید چرا داشتن حداقل یک روز در سال که هیچ خودرویی در جاده نیست مفید خواهد بود.

روز جهانی بدون اتومبیل از نظر ترویج سایر روش‌های حمل‌و‌نقل مانند دوچرخه‌سواری و… نیز مفید است.

دوچرخه‌سواری مزیت‌هایی را به همراه دارد که ممکن است بسیاری از افراد حتی به آنها فکر هم نکنند. اولین و مهمترین آنها بدیهی است که شیوه‌ای عالی برای اطمینان از سالم ماندن بدن و شرکت در برخی از تمرینات جسمانی است؛ این موضوع چیزی است که در این زمانه به دلیل سبک زندگی بدون تحرک امروزی سخت‌تر هم شده است همانطور که می‌دانید بیشتر فعالیت‌های افراد به نشستن طولانی مدت در خانه و تفریحات بدون تحرک از قبیل بازی‌های ویدیویی و… محدود می‌شود. حال اگر هنگام رفتن به محل کار خود دوچرخه را با ماشین جایگزین کنید، به عنوان مثال، می‌توانید برخی از فعالیت‌های جسمانی و همچنین هوای تازه را به برنامه‌ی روزانه خود اضافه کنید. جالب اینجاست که این فعالیت‌های ورزشی را بدون تأثیرگذاری مستقیم بر برنامه‌های روزانه و یا نیاز به ایجاد کردن ساعات خالی و فراغت انجام خواهید داد.

ورزش تنها فایده‌ای نیست که می‌توان با دوچرخه‌سواری به دست آورد. به عنوان مثال، کودکان با دوچرخه‌سواری می‌توانند مهارت‌های اصلی مانند هماهنگی ، تعادل و تمرکز را پیدا کنند. علاوه بر اینها، خواهید دید که کودک شما هرچه بیشتر و بهتر سوار دوچرخه شود، اعتماد‌به‌نفس بیشتری خواهد داشت؛ این امر بسیار خوب است زیرا اعتماد‌به‌نفس چیزی است که کودکان باید از سنین پایین به آن برسند. اعتماد‌به‌نفس همچنین عاملی است که کودکان را در سایر عناصر زندگی مانند دوست‌یابی، کار در مدرسه و چالش‌های جدید پیشِ‌رو یاری می‌کند.

تاریخچه روز جهانی بدون خودرو

روزهای غیررسمی بدون اتومبیل در طول دهه 1990 انجام می‌شد و اولین روز جهانی رسمی بدون خودرو در سال 2000 راه اندازی شد. بسیاری از شهرهای بزرگ مانند بوگوتا (پایتخت کلمبیا) و جاکارتا (پایتخت اندونزی) در این روز جاده‌های مرکزی خود را بسته و آنها را با رویدادهای مختلف پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری پر می‌کنند. در این روز رویدادهای بدون خودرو کوچکتر نیز در سراسر جهان برگزار می‌شود.

در رابطه با روز جهانی بدون اتومبیل، چندین رویداد مهم در سراسر جهان رخ داده است. این موارد شامل سال 1956 است که اولین یکشنبه‌های بدون خودرو در بلژیک و هلند برگزار شد. در سال 1992، در اتاوا (پایتخت کانادا)، خبرنامه‌ای به نام اتاوا بدون اتومبیل (Auto-Free Ottawa) آغاز به کار کرد. در چند وقت اخیر، در سال 2019، بیش از 16 مایل جاده در مرکز لندن به احترام روز جهانی بدون خودرو توسط شهردار وقت، صادق خان، بسته شد. شهردار اعلام کرد که برنامه وی اطمینان از انجام 80 درصد سفرهای لندن با حمل و نقل عمومی، دوچرخه‌سواری و یا پیاده‌روی طی 22 سال آینده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، روش‌های زیادی برای بزرگداشت و تکریم این روز هم در سراسر جهان و هم در بازه‌های زمانی متفاوت در طول تاریخ وجود دارد.

چگونه این روز را جشن بگیریم

بهترین راه برای بزرگداشت روز جهانی بدون خودرو این است که مطمئن شوید ماشین شما در طول روز به طور کامل در پارکینگ قرار دارد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که روز جهانی بدون خودرو را به صورت آنلاین بین دوستان و آشنایان خود منتشر کرده‌اید تا بتوانید افراد دیگر را از این تاریخ آگاه کنید و مطمئن شوید که آنها نیز 24 ساعت اتومبیل خود را در پارکینگ خود نگه داشته‌اند.

چرا برای بزرگداشت روز جهانی بدون اتومبیل به یک دوچرخه‌سواری خانوادگی نمی‌روید؟ اگر هنوز به کوچولوی خود یاد نداده‌اید که چگونه دوچرخه سواری کند، اکنون زمان مناسبی برای بیرون رفتن و خرید یک دوچرخه با هم است. به هر حال، این چیزی است که هر کودکی باید یاد بگیرد، درست است؟ درک اینکه چرا دوچرخه به عنوان عاملی تقریباً ضروری بین همه کودکان است کار سختی نیست. بدیهی است که دوچرخه سرگرمی‌ای بی‌پایان برای کودکان فراهم می‌کند؛ زیرا، همیشه یک ماجراجویی جدید و یک سفر جدید وجود دارد. دوچرخه همچنین یک اسباب‌بازی است که قابلیت ارتباط‌گذاری را برای کوکان فراهم می‌کند؛ زیرا، کودکان می‌توانند با دوچرخه خود با هم بازی کنند و بنابراین باعث می‌شود کودک شما بیرون برود و با دیگران سرگرم شود. نه تنها این موارد، بلکه دوچرخه چیزی است که می‌توان از آن لذت برد و سوار شدن بر زین آن را در طول سال‌های نوجوانی و بزرگسالی ادامه داد. بنابراین، دوچرخه به نوعی چیزی است که کودکانه به آن نگاه نمی‌شود. بنابراین، چرا از روز جهانی بدون اتومبیل استفاده نمی‌کنید تا بتوانید دوچرخه زیبا را در آغوش بگیرید و به عنوان یک خانواده دوچرخه سواری کنید؟

همچنین بخوانید:

منبع: wikipedia , daysoftheyear

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا